Zobacz zwiastun
Czas trwania: 109 minGOLEC UORKIESTRA
Takiego projektu jeszcze w Polsce nie było. Wydawnictwo Golec uOrkiestry zachwyca dźwiękiem i obrazem. Ponad dwugodzinny zestaw dwudziestu pięciu najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, nagranych w wyjątkowym dla Polaków miejscu, w Bazylice na Jasnej Górze, jest nie tylko ucztą dla ucha i oka, ale również zaproszeniem do wspólnego kolędowania.
W koncercie zarejestrowanym 13 grudnia 2013 roku Golec uOrkiestrze towarzyszą wyjątkowo utalentowani muzycy: lubelski chór Gospel Rain pod dyrekcją Grzegorza Głucha, kwartet dęty znakomitego puzonisty, profesora Zdzisława Stolarczyka, na XVII-wiecznych skrzypcach Antonio Stradivariusa gra laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Agata Szymczewska, określana przez krytyków mianem „pierwszych skrzypiec Rzeczpospolitej“, na scenie pojawiają się też beskidzcy dudziarze i trombiciarze oraz najmłodsi muzykujący podopieczni Fundacji Braci Golec, w tym dzieci Pawła i Łukasza – Majka, Bartuś i Antosia Golcowie. To wszystko sprawia, że dobrze i mniej znane Polakom kolędy i pastorałki wręcz urzekają swoją głębią i różnorodnością.
Jasnogórski koncert obfituje w muzyczne niespodzianki. Otwierająca występ kolęda „Bracia, patrzcie jeno“ rozpoczyna się od fanfar granych na trombitach, by płynnie przejść w iście anielski gospel i następujący po nim muzyczny dialog na głosy Łukasza i Pawła Golców. Z kolei „Tryumfy Króla Niebieskiego“ rozpoczynają się od majestatycznych jasnogórskich organów, by chwilę później zmienić się w radosny soul z gitarowymi riffami i rockowym pazurem. W „Lulajże Jezuniu“ słyszymy chopinowski, fortepianowy wstęp Piotra Kalickiego, brawurową partię skrzypiec Agaty Szymczewskiej i wyjątkowo aksamitny wokal Edyty Golec. Natomiast „Mędrcy świata“ to połączenie niezwykle energetycznej, afrykańskiej partii chóru Gospel Rain, delikatnej beskidzkiej fujarki i góralskiego frazowania skrzypiec.
Dla Golec uOrkiestry jasnogórski koncert był jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających występów w historii Zespołu. Wielu polskich artystów mierzyło się z tematyką kolędową, ale nikt jeszcze nie dostąpił zaszczytu zagrania ich w tak ważnym dla Polaków miejscu, z jednoczesną rejestracją koncertu przez telewizję ogólnopolską. Nigdy też w Bazylice nie zabrzmiało tak bogate instrumentarium. W czasie ponad dwugodzinnego koncertu słychać zarówno góralskie, jak i klasyczne skrzypce, barokowe instrumenty dęte, chór mieszany, jasnogórskie organy, rockowe gitary, jak również beskidzkie trombity, dudy, fujarki, a nawet róg bawoli. Dzięki temu etniczne i klasyczne brzmienia połączyły się z elementami rocka, soulu oraz etno. Taka mieszanka od zawsze jest znakiem firmowym Golec uOrkiestry, ale na Jasnej Górze nabrała jeszcze większej mocy.
Golec uOrkiestra nie byłaby sobą, gdyby nie zadbała o oprawę wizualną. Dzięki nowoczesnej realizacji telewizyjnej, znakomitym efektom stworzonym przez światło, jasnogórskie, barokowe wnętrza nabrały jeszcze większego blasku.
Chór Gospel Rain, Agata Szymczewska, kwartet dęty profesora Zdzisława Stolarczyka, Fundacja Braci Golec, Antosia, Maja, Bartłomiej Golec.